Klub

Uczniowski Klub Sportowy „FILIPIDES” powstał 8 marca 2008 roku. Jednym z głównych celów działalności jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wspieranie rozwoju talentów sportowych. Naszym celem jest również organizowanie ciekawych, atrakcyjnych imprez sportowych i rekreacyjnych wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Teresine. W ciągu roku nasi wychowankowie biorą aktywny udział w imprezach biegowych na terenie całej Polski, mogą oni również  uczestniczyć w wyjazdach szkoleniowych kierowanych do najbardziej aktywnych klubowiczów.

Legenda o Filipidesie

Filipides przyniósł do Aten wieść o zwycięstwie armii Militiadesa nad Persami pod Maratonem w 490 roku p.n.e. Według legendy Filippides, biegnący w zbroi hoplity, zmarł w bramie miasta, wykrzyknąwszy tylko: „Radujcie się, zwycięstwo!”.

Naprawdę zapewne było inaczej. Filippides jest postacią historyczną, bo wspomina o nim 40 lat po wydarzeniach najznakomitszy historyk grecki Herodot. Tylko że nie mówi on, iż Filippides biegł z Maratonu do Aten. Dzień przed bitwą pod Maratonem Filippides, który był zawodowym posłańcem, wrócił ze Sparty (480 km), gdzie pobiegł z misją zjednania sojuszników.

Zarząd Klubu

Andrzej Andryszczyk – Prezes